LEMMER – Afgelopen zaterdag en zondag waren we allemaal getuige van de spontane geboorte van 2 ijsdagen. Die hadden we mede te danken aan de mist. De ijsdagen kwamen zomaar uit de lucht vallen: er was geen weermodel die dit echt zag aankomen.
Een schitterend bewijs hoe eigenzinnig moeder natuur is. De weermodellen worstelden de afgelopen week voortdurend met de berekeningen. Het is zo moeilijk om mist te voorspellen. De Amerikanen hadden het in ieder geval helemaal mis want die kwamen elke dag met veel zon. Zij schotelden het ons allemaal heel mooi voor, ik ben hier niet in mee gegaan want de bittere werkelijkheid was dat we de afgelopen week na vorige week maandag alleen maar in een kille en grijze wereld hebben geleefd.
In deze nieuwe week liggen we maandag en dinsdag nog altijd onder de beschermende vleugels van het hogedrukgebied wat ons al dagen het rustige, grijze en kille weer bezorgt. Voor de kust van Portugal doemt er een fikse depressie op, de overwinteraars zullen in Portugal en delen van Spanje voor slecht weer gaan zorgen. wij mogen eigenlijk niet klagen want het is in ieder geval droog.
Woensdag trekt de depressie voor de kust van Portugal het vaste land op, hierdoor draait de wind bij ons wat bij naar het zuidoosten. De regen komt ook wat naar het noorden maar wij houden het woensdag nog droog. Woensdagavond en de nacht van woensdag op donderdag mogen we weer wat regen verwachten.
Donderdag krijgen we dan echt bezoek van de depressie die vanuit de Golf van Biskaje over onze omgeving gaat trekken. De rol van het al oude hogedrukgebied is uitgespeeld. De wind neemt toe en de buienkans wordt groter.
Vrijdag zien we een opvallende verschijning op het weertoneel, het is een diepe stormdepressie die vrijdagmiddag boven Ierland de aandacht trekt. Gelukkig blijft het grootste windveld op gepast afstand. De depressie is namelijk op weg naar het Noorse Bergen
Weekverwachting
Maandag
Droog, koud en bewolkt.
De wind is zuidwestelijk kracht 3.
Met 2 graden is het aan de koude kant.
Dinsdag
Droog met wolkenvelden maar ook een knipoog van de zon.
De wind gaat wat heen en weer tussen zuidwest en zuidzuidoost kracht 2-3.
Het wordt maximaal 4 graden.
Woensdag (overgangsdag)
Droog maar wel weer veel bewolking.
Er staat een waterkoude zuidoostenwind kracht 2-3.
Het wordt opnieuw een graad of 4.
Donderdag (wordt het minder koud)
Veel bewolking met soms wat regen.
De meest droge perioden is het midden van de dag.
De west tot zuidwesten is matig tot soms vrij krachtig kracht 4-5.
Met 6 graden is het iets minder koud.
Vrijdag (zacht januari weer)
Veel bewolking en soms wat regen.
De meeste regen wordt op dit moment in de middag verwacht.
Er staat een vrij krachtig tot krachtige zuidwesten windkracht 5-6.
Met 10 graden is het een stuk zachter.
Weekendweer intriges
Zaterdag komen we op een winderig vluchtheuveltje terecht. Het valt met de regen allerzins mee maar de wind is vooral zaterdagochtend nog plagerig dankzij de eerdergenoemde depressie. Zondag scharrelt er een gebiedje met regen in onze streken, wellicht pikken we hier nog geen klein graantje van mee. Later op zondag verschijnt er weer een nieuwe imposante depressie in de wateren rond Ierland. Wat gaat deze doen?
Zaterdag
Veel bewolking, wel meest droog.
De krachtige windkracht 6 neemt later af naar matig kracht 3-4.
Het is vrij zacht met 7 graden.
Zondag
Veel bewolking met enkele buien.
De wind is eerst zuidoostelijk kracht 4, in de middag en avond draaiend naar westzuidwest kracht 5.
8 graden.
Doorkijkje lange termijn
Na het zachte januari weekend van 25/26 januari gaan de temperaturen in de laatste dagen van deze maand weer iets naar beneden. Daarbij lijken de regenkansen weer wat af te nemen. Ook dan komt er geen aanval van koning winter. Wellicht komt dit nog in februari, want er komen er wel eens wat berekeningen voorbij waarbij koning winter boven Scandinavië wat meer krijgt te vertellen??
Weerspreuk
Het is pas koud,
als de boeren ijs melken.
Sible Waaijer